social media inso.gov.ir-شبکه_های_اجتماعی_سازمان_ملی_استاندارد

آخرین اخبار

چهارشنبه1402/1/2

11:55:1

17

استاندارد مردمی؛ گفتمان جدید در سازمان ملی استاندارد ایران/ مقابله با کم‌فروشی

«استاندارد مردم»، «وکیل مردم»، «مدعی العموم کیفیت و استاندارد» و «حق الناس» گفتمان های جدید در سازمان ملی استاندارد ایران است که در جریان مردمی سازی دولت بیش از پیش به آن توجه شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان ملی استاندارد ایران به نقل از ایرنا؛ «مهدی اسلام‌پناه» رییس سازمان ملی استاندارد ایران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به گفتمان های جدید یاد شده در سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت: با همین رویکرد، در سال ۱۴۰۱ برای تحقق برنامه‌های ترسیم شده با هدف کسب رضایت مردم، تلاش شبانه‌روزی داشتیم.

وی بیان‌داشت: ۲۲ هدف راهبردی در پنج محور علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و سبک زندگی از بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان ملاک اولویت دهی در انجام همه فرایندها و فعالیت ها تنظیم و برای کار استاندارد سازی قرار گرفت.

تدوین استاندارد
اسلام پناه گفت: در راستای اجرای تکالیف قانوی بالادستی و تمرکز بر تدوین استانداردهای ملی پرکاربرد، در سال ۱۴۰۱ در خصوص قانون هوای پاک، ۱۷ استاندارد ملی، قانون حفاظت از خاک پنج استاندارد ملی، قانون مدیریت پسماند ۶ استاندارد ملی، آیین نامه مدیریت ایمنی حمل و نقل و سوانح رانندگی و ایمنی موتورسیکلت و راکبین هفت استاندارد ملی، سند تحول مردمی (یکپارچه سازی استانداردهای ملی با غیر دفاعی پنج استاندارد ملی) و ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران یک استاندارد ملی تدوین و تجدید نظرشده است.

نشان نانو نماد

وی افزود: بر اساس سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ و تصویب نامه یکصد و هفتمین اجلاسیه شورای عالی استاندارد مورخ ۱۸/ ۱۲/ ۱۳۹۳ و تصویب نامه شماره ۹۷۳۲۷ مورخ ۱۴/ ۹/۱۳۹۳ شورای عالی استاندارد و برای اطمینان مصرف کنندگان این محصولات، مقرر است نشان نانونماد به این محصولات اعطا شود. این امر با همکاری ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و تایید کمیته تخصصی مستقر در ستاد نانو که مرجع فنی و تخصصی ارزیابی محصولات نانو است انجام می شود.

به گفته این مقام مسوول، بازنگری دستورالعمل های اعطای مجوز استفاده از نشان نانو در کمیته تخصصی بررسی مدارک سیستم کیفیت سازمان در دست بررسی است که پس از تصویب نهایی دستورالعمل مذکور ارزیابی انطباق محصولات نانو توسط ادارات کل استاندارد استانی و با نظارت دفتر ارزیابی کیفیت کالا و خدمات انجام می‌شود.

محصولات دانش بنیان

وی ادامه‌داد: در راستای توسعه استاندارد سازی محصولات دانش بنیان و فناورانه در کشور، پیش نویس دستورالعمل «اعطای مجوز دانش نماد» تدوین و در کمیته تخصصی مدارک سیستم مدیریت کیفیت سازمان در حال بررسی است. از طرفی برای توسعه صادرات این محصولات، بسته های حمایتی تسهیل صادرات محصولات دارای پروانه دانش نماد برای کالاهایی که در فهرست کالاهای دارای اهمیت از نظر ایمنی، بهداشت و سلامت و ریسک بالاتر در نظر گرفته شده است.

اسلام‌پناه اظهار داشت: به‌منظور حمایت از کسب و کارهای نوآورانه و دانش بنیان و سیاست های تحولی سازمان ملی استاندارد ایران و همچنین «قانون حمایت از جهش تولید دانش بنیان»، با تفاهم‌نامه‌های بین سازمان ملی استاندارد ایران و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری تنظیم شده است. برای تسهیل و تسریع در روند استانداردسازی محصولات دانش بنیان، تدوین و طراحی سامانه های متصل به سامانه معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در حال انجام است. از ابتدای سال ۱۴۰۱، تعداد ۳۱ گواهینامه انطباق محصولات دانش بنیان و فناورانه صادر شده است.

استاندارد خدمات

وی بیان‌داشت: در سال ۱۴۰۰، استاندارد سازی خدمات اقامتی از جمله هتل آپارتمان، زائرسرا و هتل های یک تا پنج ستاره، خدمات پستی، خدمات بهزیستی، خدمات مدارس ابتدایی در آموزش و پرورش و باشگاه‌های ورزشی در اولویت قرار گرفت.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: در سال ۱۴۰۱، تعداد ۱۵ نوع خدمات از جمله خدمات بیمه، خدمات بانک و بانکداری، خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات (فروش مجازی محصول)، خدمات حمل و نقل درون شهری (فرودگاه)، خدمات حمل و نقل برون شهری (اتوبوس بین شهری)، خدمات حمل و نقل ریلی (مترو)، خدمات حمل و نقل ریلی (قطار برون شهری)، خدمات توزیع (فروشگاه زنجیره‌ای)، خدمات قالیشویی، خدمات فروش اینترنت، خدمات آموزشی (مهد کودک) خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات (آموزش الکترونیکی)، خدمات آموزش های غیررسمی و خدمات مراکز ترک اعتیاد احصاء و به اولویت‌های استانداردسازی خدمات اضافه شد.

استاندارد محصولات پرمصرف

وی خاطرنشان‌کرد: در رویکرد جدید اجرای استاندارد اجباری برای محصولات که به طور مستقیم در زندگی آحاد جامعه اثرگذار است مورد توجه قرار گرفت. در این زمینه درخواست اجرای اجباری استاندارد همه سوخت های اصلی شامل بنزین، گازوئیل، مازوت و گاز طبیعی، همچنین درخواست اجرای اجباری استاندارد برچسب پوشاک، لباس زیر و لباس بچه گانه، انواع نوشت افزار، انواع آفت کش، انواع لوازم آرایشی، کاغذ و مقوای کتاب های درسی، مبلمان و کیسه زباله برای افزایش نظارت و کیفیت این کالاها به شورای عالی استاندارد ارسال شده است. تدوین ویژگی های واحد مسکونی استاندارد نیز در دستور کار قرار گرفت تا پس از تصویب در شورای عالی استاندارد، این استاندارد اجباری اعلام شود.

جایزه کیفیت جهان اسلام

اسلام پناه در ادامه با اشاره به مدل جایزه کیفیت جهان اسلام که مبنای اعطای جایزه ملی کیفیت ایران قرار گرفته است، گفت: ساختار این مدل با به‌کارگیری مبانی علمی، تخصصی و دانشی و با تکیه بر اصول و مفاهیم ناب اسلامی و توجه داشتن به ارزش‌های بنیادین انقلاب اسلامی، منویات امامین انقلاب و اسناد بالادستی و سیستم خود ارزیابی، با مشارکت و اجماع نظر اساتید علمی دانشگاه های کشور و خبرگان و متخصصان حوزه کیفیت دستگاه های اجرایی و متخصصان سازمان ملی استاندارد ایران در کمیته های تخصصی تصویب و به عنوان ملاک اعطای جایزه ملی کیفیت ایران قرار گرفت.این مدل برای اجرا به پژوهشگاه استاندارد ابلاغ و به اطلاع دستگاه‌های اجرایی رسید.

سنجش نرخ کیفیت

رییس سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت: طرح سنجش نرخ کیفیت کالا برای ۴۰ گروه کالایی با اهمیت مشمول استاندارد اجباری است که در۳۱ مرکز استان در سال ۱۴۰۰ بر اساس مدل تعیین شده است.

وی توضیح‌داد: ۴۰ قلم کالای اساسی تشکیل دهنده پرتفوی (سبد) سنجش نرخ کیفیت کالا به ترتیب شامل ۱۹ قلم (۵۲/۶۲ درصد) کالا از گروه کالایی صنایع غذایی، ۱۴ قلم ( ۳۴ درصد) از گروه کالایی صنایع غیرفلزی و هفت قلم (۱۳/۳۷درصد) از گروه کالایی فلزی است و میزان نرخ کیفیت کالاها به طور کلی ۷۱/۴۲ درصد و به ترتیب برای گروه های کالایی صنایع غذایی (۷۱/۷۷ درصد) صنایع غیرفلزی (۷۰/۸۷ درصد) و برای گروه صنایع فلزی (۷۱/۵۸ درصد) برآورد شده است.

مقابله با کم‌فروشی

وی تصریح‌کرد: با توجه به اجباری شدن استانداردهای ملی ایران به شماره ۱۶۳۸۱ و ۲۱۷۵۹ در خصوص «کمیت فرآورده در بسته بندی ها» و «الزامات برچسب گذاری پیش بسته بندی ها» که ناظر بر پایش کم فروشی و ارائه اطلاعات دقیق در خصوص برچسب‌گذاری فرآورده‌ها است، مرکز اندازه شناسی اوزان و مقیاس ها با اجرای طرح دولت در خصوص اصلاح یارانه‌ها و صیانت از حق الناس طرح «پایش و نظارت کمیت در فراورده ها» را از ابتدای سال ۱۴۰۱ آغاز کرد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران افزود: در مرحله نخست، طرح به صورت آزمایشی در ۱۴ اداره کل استاندارد استان اجرا و بیش از ۴۱ درصد کم فروشی احصا شد. در همین راستا با حمایت دادستانی کل کشور و با توجه به هماهنگی‌های انجام شده با سازمان تعزیرات حکومتی مقرر شد، پرونده واحدهای متخلف به مراجع قضایی ارجاع شود که در این خصوص هم اکنون نزدیک به ۴۰ پرونده تعزیری به مراجع قضایی ارجاع شده است.

وی یادآور شد: پس از تصویب اجباری شدن دو استاندارد ملی مذکور در شورای عالی استاندارد، دستورالعمل اجرایی با عنوان «کنترل و نظارت بر کمیت فراورده ها در پیش بسته‌بندی» تهیه و تصویب شد و با اقداماتی نظیر برگزاری نشست‌های هفتگی طرح پایش کشوری و اجرایی شدن عوامل بازدارنده، همچنین حضور در واحدهای تولیدی برای پایش کمیت فرآورده‌های تولیدی آمار کم فروشی به حدود ۳۱ درصد کاهش یافت.

اجرای قانون هوای پاک

اسلام‌پناه خاطرنشان‌کرد: از استانداردهای باقی‌مانده مطروحه در قانون هوای پاک، تجدید نظر استاندارد ملی نفت کوره در کمیته ملی طرح و به تصویب رسید که در آن میزان گوگرد مجاز نفت کوره از ۳/۵ درصد به هشت‌دهم درصد کاهش یافت.

وی گفت: طرح پژوهشی برای تدوین استاندارد دوام به کاتالیست در شورای پژوهشی سازمان مورد تصویب قرار گرفت. همچنین برای نخستین بار استاندارد ملی طرح «کهاب» (کاهش، هدایت، انتقال، بخارات بنزین) تدوین و به تصویب رسید.

این مقام مسوول ادامه‌داد: با توجه به تاثیر معاینه فنی موتورخانه ها در کاهش آلودگی تولیدی آنها، هم اکنون بهره برداری از سامانه تحت وب انجام شده است که بر اساس آن بازرسی از موتورخانه های ساختمان های اداری و غیر اداری توسط شرکت های بازرسی انجام می شود و سازمان حفاظت محیط زیست گزارش های بازرسی را به صورت لحظه ای و برخط می تواند پایش کند.

وی بیان‌داشت: استاندارد ملی سنجش راهبری و نگهداری ایستگاه های پایش کیفی هوای محیط که به افزایش کارایی این دستگاه منجر خواهد شد و نیز استاندارد ملی استفاده از تجهیزات پس پالایش در موتورهای دیزل کاهش ذرات آلاینده تولید شده در توسط خودروهای دیزلی را دنبال دارد در شورای عالی استاندارد به تصویب رسید.

محصولات کشاورزی (حد مجاز آلاینده ها)

اسلام‌پناه اظهار داشت: سازمان ملی استاندارد ایران در راستای ارتقای ایمنی و کیفیت محصولات خام کشاورزی تولید داخل، اقدام به تدوین و ابلاغ دستورالعمل (صدور، تجدید، تعلیق، رفع تعلیق و ابطال پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده ها در محصولات کشاورزی) برای پایش حد مجاز فلزات سنگین، باقی‌مانده سموم و آفت‌کش‌ها، مایکوتوکسین ها، باقی‌مانده نیترات کرده و تاکنون حدود ۹۷۷ پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده اختیاری برای انواع محصولات خام کشاورزی، باغی، زراعی و گلخانه بر اساس دستورالعمل مذکور در سطح کشور صادر شده است.

نان های سنتی

رییس سازمان ملی استاندارد ایران بیان‌داشت: نان‌های سنتی (سنگک، تافتون، بربری و لواش) بخش عمده سفره مردم را به عنوان قوت غالب تشکیل می دهد. بر این اساس بهبود کیفیت نان های سنتی مربوط به ارتقای کیفیت مواد اولیه، روش های تولید و کنترل زنجیره تامین فراورده از مزرعه تا سفره است.

وی گفت: پس از تدوین استاندارد ملی مرتبط با گندم، آرد، نان های سنتی با آیین کار تولید و عملیات خوب کشاورزی (ایران گپ) یکی از اقدامات تحولی سازمان ملی استاندارد ایران، تصویب و اجرای اجباری فراورده گندم در یکصد و پانزدهمین شورای عالی استاندارد به منظور اطمینان از تضمین کیفیت در زنجیره تولید نان های سنتی است.

کیفیت و ایمنی خودرو

اسلام‌پناه تصریح‌کرد: کنترل تطابق تولید در صنعت خودرو با الزام خودروسازان به رعایت ۱۵ برنامه کنترلی و عدم تمدید اعتبار پنج خودرو پرتیراژ محصول شرکت های ایران خودرو و سایپا با توجه به ارتقای کیفیت و سلامت مردم انجام شد.

وی بیان‌داشت: تدوین «دستورالعمل تولید تحت قرارداد» برای نخستین بار برای ضابطه مند شدن استفاده از ظرفیت خالی واحدهای تولیدی در راستای حمایت از تولید داخل برگزاری نخستین کمیسیون ماده ۴۲ در حوزه خودرو و صنعت فولاد، اجباری شدن استاندارد خدمات پس از فروش به منظور حمایت از تولید داخل و با کیفیت و حمایت از مطالبات مردم و همچنین اجباری شدن استاندارد خدمات پس از فروش خودرو به منظور از الزام خودروسازان داخلی برای ارتقای تولیدات داخلی و انجام بهینه مطالبات مردم از دیگر برنامه های انجام شده در این زمینه می باشد.

استقلال دولت الکترونیک

این مقام مسوول افزود: سیستم یکپارچه نظارت بر اجرای استاندارد، مشارکت در تدوین استانداردهای ملی و بین المللی، صدور مجوزهای صادراتی و وارداتی وارداتی راه‌اندازی درگاه تخصصی صدور مجوزهای سازمان G۴B پنجره واحد سازمان ( my.inso.gov.ir) و اتصال پنجره ملی خدمات دولت هوشمند( my.gov.ir) ایجاد شد.

وی گفت: به‌منظور احراز هویت یکپارچه و ایجاد کارتابل متمرکز برای کاربران، پنجره واحد خدمات سازمان ملی استاندارد ایران با ارائه ۱۰ سامانه اصلی به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند پیوست. با توجه به فازهای عملیاتی اتصال سامانه های مذکور به پنجره واحد خدمات در ماه‌های گذشته دسترسی به فازهای عملیاتی اتصال سامانه های مذکور پنجره واحد خدمات در ماه‌های گذشته و دسترسی به بیش از ۵۰ درصد خدمات این سازمان از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند فراهم و عملیاتی شده است.

دیپلماسی استاندارد و کیفیت